Categories
Bez kategorii

CDP cholina

Cas No.: 987-78-0

Co to jest CDP cholina?

CDP cholina (cytykolina) to jedna z postaci naturalnego związku choliny. W literaturze fachowej można spotkać także określenie cytidine 5′-diphosphocholine, czyli cytydylo 5’ difosfocholina. Jest to związek zawierający około 18,5% choliny w cząsteczce. Stanowi połączenie cząsteczki choliny z cytydyną. Inną postacią choliny jest GPC cholina.

Cytokolina przekracza barierę krew-mózg, dlatego wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i wykazuje aktywność nootropową. Korzyści z przyjmowania preparatu mogą odczuć osoby uczące się oraz przeciążone pracą umysłową. Preparat wykazuje ponadto działanie neuroprotekcyjne, chroniąc komórki nerwowe przed neurodegeneracją.

Zastosowanie CDP choliny

CDP cholina jest obok fosfatydylocholiny oraz Alpha GPC jedną z postaci, w jakiej można dostarczyć organizmowi cholinę. Związek ten stosowany jest w celu poprawy funkcji poznawczych, w tym pamięci i koncentracji. Może ułatwić procesy nauki. Z racji działania neuroprotekcyjnego, związek ten może spowolnić procesy neurodegeneracyjne mózgu – dlatego idealnie sprawdza się u osób w starszym wieku. Ponieważ CDP cholina wpływa w korzystny sposób na gospodarkę dopaminową organizmu, dlatego stabilizuje nastrój. Poprawia samopoczucie psychiczne, zwiększa motywację oraz zadowolenie z życia.

Mechanizm działania

Cytokolina przenika przez barierę krew-mózg. Związek dysocjuje do choliny i cytydyny, która jest następnie przekształcana do urydyny. Aktywność nootropowa jest wynikiem zwiększenia syntezy glutationu i fosfatydylocholiny oraz zwiększenia gęstości receptorów dla dopaminy. Cholina pozyskana z CDP choliny może być wykorzystana do syntezy acetylocholiny. Ten neuroprzekaźnik warunkuje prawidłowe przewodnictwo nerwowe, wpływając na przebieg procesów uczenia się.

CDP cholina – dawkowanie

Zalecana dawka dzienna cytokoliny to 500-2000 mg, podzielone na dwie dawki przyjmowane w odstępie od 8 do 12 godzin. Korzystne jest połączenie suplementacyjne CDP choliny z urydyną, kwasami Omega-3, Noopeptem, piracetamem czy acetylo-L-karnityną.

Referencje:

  1. Fagone P, Jackowski S, Phosphatidylcholine and the CDP-choline cycle . Biochim Biophys Acta., 2013; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3562404/ 
  2. Wurtman RJ, et al, Effect of oral CDP-choline on plasma choline and uridine levels in humans . Biochem Pharmacol, 2000; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10974208/ 
  3. Weiss GB Metabolism and actions of CDP-choline as an endogenous compound and administered exogenously as citicoline, Life Sci, 1995; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7869846/ 
  4. https://examine.com/supplements/cdp-choline/

One reply on “CDP cholina – kiedy stosować, jak dawkować?”

Laisser un commentaire