L-dopa
Cas No. 59-92-7
Co to jest l-dopa?
L-dopa (kwas (2S)-2-amino-3-(3,4-dihydroksyfenylo)propanowy) to naturalny aminokwas, syntetyzowany w organizmie człowieka . Inne nazwy tego związku to lewodopa, L-3, 4-dihydroksyfenylalanina. Związek ten syntetyzowany jest z innego aminokwasu – l-tyrozyny. Rolą lewodopy w organizmie jest uczestniczenie w procesie syntezy dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, czyli związków o działaniu aktywującym. Dzięki takiemu działaniu l-dopa zaliczana jest do grupy związków nootropowych, podobnie jak Bromantan czy Modafinil.
Zastosowanie l-dopy
Po l-dopę mogą sięgać osoby, u których poziom dopaminy może być zbyt niski. Takie podejrzenie nasuwają następujące symptomy: zmęczenie i apatia, spadek motywacji, wzmożone napięcie nerwowe, stany lękowe i depresyjne. Zwiększone zapotrzebowanie na dopaminę wykazują także osoby dotknięte chorobą Parkinsona. Zażywanie l-dopy to rozwiązanie znacznie bardziej efektywne niż przyjmowanie dopaminy, gdyż jest ona przyswajalna przez organizm w bardzo niskim stopniu.
Lewodopa wpływa korzystnie na funkcje poznawcze, poprawia pamięć i koncentrację, ponadto podnosi poziom motywacji. Zwiększa czujność w ciągu dnia, a jednocześnie – poprawia jakość snu w nocy. L-dopa przyczynia się do chwilowego zwiększenia poziomu hormonu wzrostu oraz wpływa na podwyższenie hormonu luteinizującego LH. Ponadto preparat może wspomagać leczenie stanów lękowych.
Dzięki zwiększeniu poziomu dopaminy, l-dopa może korzystnie wpływać na poziom testosteronu i libido. Podanie młodym mężczyznom pojedynczej dawki 300 mg lewodopy na 90 minut przed stosunkiem seksualnym przyczyniło się do poprawy reaktywności na bodźce seksualne. Z kolei mężczyźni w starszych grupach wiekowych mogą uzyskać efekt częstszych i dłuższych erekcji.
Mechanizm działania l-dopy
L-dopa jest aminokwasem niezbędnym w procesie syntezy neuroprzekaźnika dopaminy. Przechodzi przez barierę krew-mózg i Aby wzmocnić ten efekt, można łączyć l-dopę z teaniną, EGCG czy różeńcem górskim. Ponadto l-dopa jest pośrednim metabolitem w procesie syntezy noradrenaliny oraz adrenaliny.
L-dopa – dawkowanie
Standardowa dawka l-dopy to 150-500 mg dziennie. Aby móc odczuć maksimum korzyści, wynikających z przyjmowania lewodopy, należy pamiętać o konieczności regularnego jej stosowania. Doraźnie zażyty preparat nie zadziała tak efektywnie jak podczas stałej suplementacji.
Referencje:
- Both S. i in., Effect of a Single Dose of Levodopa on Sexual Response in Men and Women; Neuropsychopharmacology (2005) 30, 173–183; https://www.nature.com/articles/1300580.pdf
- Hornykiewicz O. L-DOPA: from a biologically inactive amino acid to a successful therapeutic agent. Amino Acids. 2002;23(1-3):65-70; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12373520/
- Muhlack S, et al Chronic levodopa intake increases levodopa plasma bioavailability in patients with Parkinson’s disease . Neurosci Lett. (2004); https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15182961/
2 replies on “L-dopa – działanie, wskazania do stosowania, dawkowanie”
[…] Związek Trans Isrib może być stosowany w celu poprawy pamięci, funkcji poznawczych. Może poprawiać zintegrowaną odpowiedź organizmu na stres, a także zapobiegać spadkowi syntezy białek. Związek cechuje się doskonałymi właściwościami farmakokinetycznymi, dlatego szybko wchłania się do krwi i przenika barierę krew-mózg, podobnie jak L-dopa. […]
[…] L-dopa – działanie, wskazania do stosowania, dawkowanie […]