Categories
Bez kategorii

PRL 8-53

Cas No.: 51352-87-5

Co to jest PRL 8-53?

PRL 8-53 (3-[2-[benzylo(metylo)amino]etylo]benzoesan metylu) to pochodna kwasu benzoesowego oraz fenylometyloaminy. Inne nazwy tego związku to AC1L22UR, CTK4J4081, LS-36115, chlorowodorek 3-(2-(benzylometyloamino)etylo)benzoesanu
3-(2-benzylometyloaminoetylo) kwasu benzoesowego oraz chlorowodorek estru
metylowego 3-(2-(metylo(fenylometylo)amino)etylo)estru metylowego kwasu benzoesowego. Związek został wynaleziony w latach 70-tych XX wieku przez amerykańskiego naukowca.

Związek oddziałuje na układ dopaminergiczny oraz cholinergiczny. Wykazuje działanie nootropowe, czyli poprawia funkcje poznawcze, wzmacnia koncentrację i pamięć. Wysokiej skuteczności działania towarzyszy brak występowania istotnych skutków ubocznych.

Zastosowanie PRL 8-53

Preparat może znaleźć zastosowanie u osób, potrzebują przyswoić znaczne ilości informacji, a pojawia się u nich problem z zapamiętywaniem. W konsekwencji pozwala to na poprawę pamięci krótkotrwałej oraz pamięci roboczej. Ta druga odpowiada za sprawne przechowywanie i przetwarzanie informacji oraz trafne rozumowanie. W podobny sposób działa m. in. Noopept.

PRL 8-53 może poprawiać funkcje poznawcze, co wykazano w badaniu przeprowadzonym na ludziach. Ochotników podzielono na grupę stosującą nootropik oraz grupę kontrolną. Ochotnikom polecono zapamiętać 12 słów, a taki test pamięci przeprowadzono trzykrotnie: bezpośrednio po spożyciu preparatu, dzień po suplementacji oraz cztery dni po suplementacji. Wyniki badania były bardzo obiecujące – w grupie, która zastosowała badany preparat nootropowy wykazano nawet podwojenie wyniku w teście pamięciowym.

Związek nootropowy wykazuje korzystny wpływ na zwiększenie motywacji. Sprzyja pojawieniu się chęci do działania i redukuje zjawisko prokrastynacji, czyli odkładania obowiązków na później.

Mechanizm działania

Preparat oddziałuje na układ cholinergiczny, wchodząc w interakcje z receptorami dla acetylocholiny. Dlatego związek usprawnia procesy przekazywania impulsów nerwowych. Natomiast wpływ preparatu na układ dopaminergiczny sprowadza się do naśladowania działania dopaminy. Łączy się z receptorami dla dopaminy i pobudza ich aktywność.

Dawkowanie PRL 8-53

W oparciu o dane dostarczane w badaniach naukowych, zaleca się stosować preparat w dawce 0,05-1,2 mg/ kg masy ciała. Dlatego zazwyczaj preparat stosowany jest w dawce 5 mg dziennie. Co najważniejsze – nie jest to preparat dedykowany codziennemu, regularnemu stosowaniu. Wskazane jest stosowanie okazyjne preparatu, np. 2 do 3 razy w tygodniu.

W celu zwiększenia wpływu preparatu na koncentrację, warto zażywać go łącznie z choliną. Połączenie z fosfatydyloseryną czy Ginkgo biloba nasila korzystny wpływ PRL 8-53 na pamięć. Natomiast łączenie preparatu z kofeiną pozwala na efektywne zwiększenie poziomu energii.

Referencje:

  1. Hansl, N.R. A novel spasmolytic and CNS active agent 3-(2-benzylmethylamino ethyl) benzoic acid methyl ester hydrochloride. Experientia 30, 271–272, 1974; https://link.springer.com/article/10.1007/BF01934822 
  2. Hansl NR, Mead BT. PRL-8-53: enhanced learning and subsequent retention in humans as a result of low oral doses of new psychotropic agent. Psychopharmacology (Berl), 1978; https://europepmc.org/article/MED/418433 
  3. Hansl NR, Hansl AB Learning and Memory Improvement through Chemistry: Dream or Reality in the Offing? Phi Delta Kappan, 1979;

One reply on “PRL 8-53 – nootropik zwiększający motywację”

Laisser un commentaire